Brezplačna dostava pri naročilih nad 100€

Pasji spanec je ključnega pomena za dobro počutje in zdravje vašega ljubljenčka. Razumevanje zakaj je pomemben, ter kako zagotoviti, da vaš pes dobi kvaliteten spanec, je bistvenega pomena za skrb za njegovo dobrobit. Raziskali bomo pomen pasjega spanca, znake nekvalitetnega spanja, ter kako ustvariti idealno okolje za vašega psa.

Zakaj psi spijo:

Podobno kot ljudje, tudi psi potrebujejo spanec, da si opomorejo, obnovijo svoje telo in ohranijo zdravje. Med spanjem se pri psih dogajajo pomembni procesi, kot so krepitveni procesi, kognitivna obdelava informacij in uravnavanje hormonov. Spanje je ključnega pomena tudi za spomin in učenje.

Znaki nekvalitetnega spanja pri psih:

Nekateri znaki nekvalitetnega spanja pri psih vključujejo pogosto prebujanje, nemirno spanje, nenormalne spalne položaje, pogosto lajanje med spanjem ter utrujenost ali letargijo čez dan.

Kako omogočiti kvaliteten spanec:

  • Ustvarite udobno okolje: Posteljica vašega psa naj bo udobna in primerne velikosti. Izberite posteljo, ki je dovolj velika, da se vaš pes lahko raztegne, vendar dovolj majhna, da se počuti varno.
  • Izberite pravo lokacijo: Postavite posteljo vašega psa na mirno mesto, proč od hrupa in motečih dejavnikov. Idealno mesto je tisto, kjer se vaš pes počuti udobno in varno.
  • Ohranjajte rutino: Vzdrževanje redne rutine spanja lahko pomaga vašemu psu vzpostaviti zdrav spalni vzorec. Poskusite vzdrževati isti čas spanja in zbujanja vsak dan.

 

Spalni položaji pri psih:

Psi lahko spijo v različnih položajih, odvisno od njihovega udobja in počutja. Nekateri pogosti spalni položaji pri psih vključujejo zvito v klobčič, na boku, na hrbtu ali pa z glavo položeno na tla.

Koliko ur spijo psi:

Količina spanja, ki jo potrebuje pes, je odvisna od starosti, pasme in stopnje aktivnosti. Na splošno odrasli psi potrebujejo med 12 in 14 ur spanja na dan, medtem ko lahko mladi psi ali starejši psi potrebujejo več spanja.

Faze spanja:

Podobno kot ljudje, tudi psi doživljajo različne faze spanja, vključno s hitrim očesnim gibanjem (REM) in ne-REM fazami. V REM fazi so psi bolj aktivni in sanjajo, medtem ko so v ne-REM fazi v globokem spancu.

Seveda, psi lahko sanjajo podobno kot ljudje. Med REM fazo spanja, ki je povezana s hitrimi očesnimi gibi, se pri psih pojavljajo znaki, da so v stanju, ki spominja na sanje. Med temi znaki so hitri premiki tac, premikanje uhljev, mahanje z repom ali celo majhni zvoki, kot je lajanje.

Raziskave so pokazale, da se med REM fazo spanja možganske aktivnosti pri psih povečajo, kar kaže na to, da doživljajo neko obliko sanj. Čeprav ne moremo vedno natančno vedeti, o čem sanjajo, je verjetno, da sanje odražajo njihove vsakodnevne izkušnje, interakcije in želje, podobno kot pri ljudeh.

Na primer, če ste videli, da se vaš pes med spanjem premika, kot da teče ali lovi nekaj, je verjetno, da sanja o igranju ali lovjenju plena. Sanje so lahko tudi način za obdelavo in shranjevanje informacij, ki jih je pes pridobil čez dan.

Vsekakor je fascinantno opazovati, kako se psi obnašajo med spanjem, in čeprav ne moremo vedno razumeti vsega, kar se dogaja v njihovih sanjah, je jasno, da tudi psi doživljajo ta skrivnostni svet spanja.

Zagotavljanje kvalitetnega spanca je ključno za zdravje in dobro počutje vašega psa. Z razumevanjem pomena spanja ter pravilnim zagotavljanjem udobnega okolja in rutine lahko prispevate k dolgotrajnemu zdravju vašega ljubljenčka.

 

Reference

  • Coren, S. (2012). Do Dogs Dream? Nearly All Do, Scientists Say. Psychology Today. Dostopno na: https://www.psychologytoday.com/us/blog/canine-corner/201010/do-dogs-dream-nearly-all-do-scientists-say
  • National Sleep Foundation. How Much Sleep Do Dogs Need? Dostopno na: https://www.sleepfoundation.org/how-sleep-works/how-much-sleep-do-dogs-need
  • American Kennel Club. How to Choose the Right Dog Bed. Dostopno na: https://www.akc.org/expert-advice/lifestyle/how-to-choose-the-right-dog-bed/
  • Lugo-Rivera, S. Dog Sleep: What You Need to Know. AKC. Dostopno na: https://www.akc.org/expert-advice/health/dog-sleep-what-you-need-to-know/
  • Landsberg, G. M., Hunthausen, W. L., & Ackerman, L. J. (2013). Behavior problems of the dog and cat. Elsevier Health Sciences.

Prijavite se na e-novice in pridobite 5% popusta